در ادامۀ پویش «افتتاح» شهرداری کرمان و در هفتۀ چهلم این پویش، از سامانۀ نرم‌افزاری «شمیز» (شهر تمیز) در راستای طرح جمع‌آوری پسماند خشک، رونمایی شد.

به گزارش کرمان‌آنلاین، شهردار کرمان که به‌صورت آنلاین در آیین رونمایی از سامانۀ نرم‌افزاری «شمیز» (طرح جمع‌آوری پسماند خشک)، حضور داشت، گفت: راه‌اندازی کارخانۀ بازیافت شهرداری کرمان در پایان سال گذشته و آغاز به کار سامانۀ «شمیز» در ابتدای سال‌ جدید، دو اقدام مهم در زمینۀ تفکیک از مبدأ زباله‌های خشک سطح شهر هستند.
سیدمهران عالم‌زاده، ضمن تشکر از سازمان‌های «فاوا» و «پسماند» شهرداری کرمان به‌دلیل تلاش‌ برای راه‌اندازی سامانۀ شمیز، تأکید کرد: اطلاع‌رسانی گسترده جهت استفادۀ عموم شهروندان از سامانۀ شمیز ضروری است تا استفاده از آن به‌سرعت فراگیر شود.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان نیز در این جلسه بیان کرد: نرم‌افزار «کرمون من» با هدف ایجاد یک بستر آنلاین برای ارتباط با شهروندان راه‌اندازی شد که بخش‌ها و خدمات مختلفی ازجمله اطلاع‌رسانی رویدادهای شهری به شهروندان، بانک اطلاعات مکان‌های گردشگری استان و تور مجازی را دربرمی‌گیرد.
حیدر هادی‌زاده با بیان اینکه «شمیز» مخفف «شهر تمیز» است، خاطرنشان کرد: سامانۀ «شمیز» در قالب نرم‌افزار «کرمون من» با هدف تسهیل در تحویل پسماند شهروندان و مدیریت بهتر در زمینۀ تفکیک در مبدأ و بازیافت پسماند شهر کرمان اجرا شده است.
وی خاطرنشان کرد: در پنل مدیریتی نرم‌افزار «کرمون من»، قابلیت دریافت انواع گزارش‌ها از فعالیت مأموران، پیمانکاران و میزان همکاری شهروندان و همچنین امکان نظارت بر فرایند تحویل پسماند از درِ منزل تا تحویل به مأمور و انبار موقت و اصلی وجود دارد.
گفتنی‌ست، کلیۀ فرایند درخواست جمع‌آوری زباله توسط شهروندان تا تحویل آن به انبارهای پسماند، در سامانۀ شمیز دیده شده و مأموران جمع‌‌آوری پسماند براساس مسیریابی که نرم‌افزار مشخص می‌کند، اقدام به جمع‌آوری پسماند شهروندان می‌کنند. ضمن اینکه، امکان مشاهدۀ اینکه که هر مأموری چه مقدار زباله را تحویل کدام انبار داده، وجود دارد؛ زباله‌ها در انبار موقت، وزن‌کشی و بررسی می‌شوند و یکسان بودن مقدار زباله‌ای که تحویل داده شده با مقدار جمع‌آوری‌شده، با یک ضریب تعدیلی مشخص شده و زباله‌های انبارهای موقت، تحویل انبار اصلی می‌شوند.
همچنین لازم به ذکر است، در سامانۀ نرم‌افزاری شمیز، شهروندان امکان تماس تلفنی با مأمور تحویل پسماند را دارند و مأمور هم می‌تواند زمان رسیدن خود را ازطریق نرم‌افزار اطلاع دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *