طی مراسمی با حضور شهردار کرمان جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری  از ” سامانه یکپارچه شهرسازی و نوسازی” شهرداری کرمان رونمایی شد

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان، در این آیین با اشاره به پیشینه ورود چنین نرم‌افزارهایی در سیستم شهرداری کرمان گفت: از سال ۹۷ براساس احساس نیاز درخصوص ارایۀ خدمات بهتر و با کیفیت‌تر به شهروندان و همچنین با در نظر گرفتن نواقص نرم‌افزار قبلی شهرسازی، بررسی‌هایی برای ورود نرم‌افزارهای جدید انجام شد.
حیدر هادی‌زاده با بیان اینکه نرم‌افزارهای چندین شهر مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت نرم‌افزار «سرا8» محصول شرکت «صفارایانه» انتخاب شد، گفت: این نرم‌افزار در بسیاری از شهرها مورد استفاده قرار گرفته و بر خلاف سامانۀ قبلی، کاملاً مکان‌محور است.
وی خاطرنشان کرد: در این سامانه، پایه کار، ملک است و با وجود کدِ نوسازی، مطالبِ تکراری وجود نخواهد داشت.
هادی‌زاده، به سیستمی‌شدن تمام فرآیندهای مربوط، در معاونت شهرسازی و معماری اشاره کرد و افزود: با بارگذاری یک‌سری دیتا بر روی لایه‌های نقشه، در حال حاضر این زیرساخت وجود دارد تا خدمات شهرسازی جمع‌سپاری شود.
وی ادامه داد: با این قابلیت مردم می‌توانند به خدمات در نظر گرفته شده برای شهروندان دسترسی داشته باشند.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان، از مزیت‌های این سیستم را تشکیل پرونده‌های یکپارچه دانست و با بیان اینکه با این قابلیت، دیگر پراکندگی و اعمال سلیقه در پرونده‌ها وجود نخواهد داشت، ادامه داد: مشکل محاسبۀ عوارض نیز از طریق این نرم‌افزار برطرف شده است.
هادی‌زاده، از پیش‌بینی زیرسیستم‌های نرم‌افزار جامع شهرسازی خبر داد و گفت: تعدادی از آن‌ها در حال استقرار است که می‌تواند حوزۀ گسترده‌ای از خدمات شهرداری را پوشش دهد.
وی از سیستم‌های مهم این نرم‌افزار را «شهرنما» دانست و افزود: طبق این زیرسیستم، موقعیت بصری ملک در سامانه دیده می‌شود.
هادی‌زاده همچنین کارتابل مدارک و استعلامات بین‌دستگاهی و زیرسیستم امور مهندسی و درآمد را از زیرسیستم‌های این نرم‌افزار دانست.
وی گفت: شهروندان می‌توانند از طریق سامانه، از ضوابط ملک خود و تخلفات آن مطلع شوند.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری افزود: در سامانه درآمد نیز فرمول‌های محاسبۀ عوارض مربوط بارگذاری شده که پس از تست، به‌زودی استفاده می‌شود.
هادی‌زاده به اقدامات جانبی در راستای بهبود عملکرد و افزایش صحت و جامع بودن اطلاعات اشاره کرد و اظهار داشت: سامانه موقعیت‌یابی محلی نیز از قابلیت‌های این نرم‌افزار است که به مأموران بازدید کمک می‌کند.
در ادامه، مدیر پروژۀ استقرار «سامانه یکپارچه شهرسازی و نوسازی شهرداری کرمان» با تأکید بر اینکه بهترین سیستم‌ها، بدون اطلاعات کارایی ندارند و با اطلاعات کافی به بلوغ کامل می‌رسند، گفت: علی‌رغم اینکه شهرهای زیادی با مدت‌زمان پنج تا شش سال با این سیستم کار کرده‌اند، اما شهرداری کرمان در این مدت اندک، به هدف خود دست یافته است.
وی در پایان،با اشاره به قابلیت شهروندسپاری در این نرم‌افزار تأکید کرد: این نرم‌افزار باید در آینده خدمات و زیرسیستم‌های بهتری به مردم ارایه دهد.یکی از خدمات این سیستم، دورکاری است که علاوه بر همکاران، شهروندان نیز می‌توانند از منازل امور مربوط را پیگیری کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *