سیستم عامل خود را بروز کنید
مهم‌ترین مسأله امنیت در کامپیوتر به روز رسانی سیستم عامل است. استفاده از سیستم عامل کرک شده باعث می‌شود کاربر برای استفاده امن و بدون دغدغه از کامپیوتر، آمادگی نداشته باشد. در کل کاربران کشورهای جهان سوم (ازجمله ایران) به دلیل استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌های عامل‌ کرک شده، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. همیشه به یاد داشته باشید، هر زمانی ناشر سیستم عامل اعلام کرد از یک نسخه خاص دیگر پشتیبانی نخواهد کرد، به معنای این خواهد بود که شما با استفاده از آن نسخه، امنیت نخواهید داشت. اگر از نرم‌افزاری خاص استفاده می‌کنید که روی نسخه‌های قدیمی سیستم‌عامل‌ها اجرا می‌شود، ناشر آن نرم‌افزار ملزم است محصولات خود را به روز کند نه این‌که شما به عنوان استفاده‌کننده سیستم عامل رایانه‌تان را با نرم‌افزار هماهنگ کنید.
نصب و بروز‌رسانی نرم‌افزارهای امنیتی
آپدیت سیستم عامل به تنهایی نمی‌تواند از ورود ویروس یا هکر جلوگیری کند. به همین علت وجود یک نرم‌افزار امنیتی (ترجیحا اینترنت سکوریتی) نیز مورد نیاز است. نرم‌افزارهای امنیتی متعددی به بازار عرضه شده‌اند. کاربر باید تنها یک نرم‌افزار امنیتی (در یک حیطه کاری) را با مشورت یک کارشناس برای خود انتخاب و نصب کند تا دچار مشکلاتی از قبیل افت سرعت سیستم یا تداخل بین نرم‌افزارهای دیگر نشود. اگر کاربر مایل به خرید و صرف هزینه نباشد، نباید نسخه کرک نرم‌افزار امنیتی را نصب کند. مثل این است که یک راننده برای امنیت، کمربند ایمنی بی‌کیفیت در اتومبیل خود نصب کند. پیشنهاد ما برای این نوع از کاربران، نصب آنتی‌ویروس یا اینترنت سکوریتی رایگان است.
از کافی‌نت یا کامپیوترهای دیگران برای کارهای شخصی استفاده نکنید
هنگام استفاده از کامپیوترهای عمومی یا کامپیوتر دیگران، بدترین احتمال را در سرلوحه کارتان قرار دهید. این احتمال که صاحب کامپیوتر میزبان، دقت کافی در استفاده را به کار نبرده است، یعنی نه سیستم خود را به‌روزرسانی کرده و نه توجهی به نرم‌افزارهای امنیتی خود دارد. هر چند که بی دقتی‌های دیگری هم هستند که در ادامه این مقاله عنوان خواهیم کرد.
رمز خود را در اختیار دیگران قرار ندهید
بارها پیش آمده شخصی ـ به خاطر نداشتن دسترسی به اینترنت یا عواملی دیگر ـ رمز خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهد تا برای مثال، ایمیلی را بررسی کنند.
تاریخ سیستم خود را به روز نگه دارید
از آنجا که مرورگرهای اینترنتی و نرم‌افزارهای دیگر برای چک کردن مجوزهای امنیتی به تاریخ سیستم کاربر رجوع می‌کنند، کاربر باید هر از چند گاهی تاریخ سیستم و منطقه زمانی خود را بررسی نماید.
 از نصب برنامه‌های غیرضروری پرهیز کنید
بسیاری از کاربران (البته بیشتر در کشورهای جهان سوم و ازجمله کشور ما) می‌پندارند هر چقدر نرم‌افزارهای مختلف نصب کنند، کامپیوتری کامل‌تر خواهند داشت. در حالی که با این کار امنیت کامپیوتر خود را به خطر می‌اندازند. مثالی ساده می‌زنیم: یخچال منزل کاربر را یک سیستم عامل، موتور آن را یک نرم‌افزار امنیتی و همین‌طور محتویات آن را نرم‌افزارهای جانبی آن در نظر می‌گیریم. کاربر نمی‌تواند در داخل یخچال ـ سیستم‌عامل ـ خود (حتی در مواقعی که موتور آن بدون مشکل کار می‌کند) بیش از نیاز خود مواد غذایی ـ نرم‌افزار ـ انبار کند. مواد غذایی ـ نرم‌افزارها ـ دارای تاریخ انقضا هستند و خراب خواهند شد. حتی اگر موتور یخچال نیز بدون مشکل باشد، برای نگهداری از آنها، باید وقت و هزینه بیشتری را صرف کنید و اگر هم نگهداری نشود، خطر روز به روز بیشتر خواهد شد.
 درایورهای سخت‌افزاری خود را به روزرسانی کنید
 شاید از خودتان بپرسید به روز‌رسانی درایورهای سخت‌افزار چه ربطی به امنیت دارد، اما ما به شما اطمینان می‌دهیم این موضوع اهمیت بسیاری در تأمین امنیت کامپیوتر کاربر دارد.
 سیستم عامل و آنتی ویروس بایستی در کامپیوتری بدون اشکال فنی کار کنند تا کارها به درستی پیش برود و در صورتی که درایور سخت افزاری معیوب باشد، دستگاه به درستی سیستم عامل را اجرا نخواهد کرد و علاوه بر کندی سرعت، باعث بد اجرا شدن نرم‌افزارهای دیگر (ازجمله نرم‌افزار امنیتی) خواهد شد. به همین علت شرکت‌های سازنده قطعات سخت افزاری، هر از چند گاهی (در صورت گزارش وجود مشکل در درایور) نرم‌افزارهای آنها را برای عملکرد بهتر، به‌روز‌رسانی و در سایت رسمی شرکت منتشر می‌کنند.
 نرم‌افزارهای جانبی را به‌روزرسانی کنید
 برای حفظ امنیت کامپیوتر خود باید سیستم عامل و نرم‌افزارهای امنیتی خود را به‌روز‌رسانی کنید. نرم‌افزارهای جانبی نیز از این قاعده مستثنا نیستند و این کار باعث می‌شود ایرادات نرم‌افزارها (ایرادات امنیتی و اجرایی) برطرف شود.
 از نرم‌افزارهای کرک شده استفاده نکنید
وارد سایت‌هایی که نمی‌شناسید نشوید
در صورتی که کاربری همه مسائل امنیتی را نیز رعایت کند، ولی بدون دقت به سایت‌های ناشناس وارد شود، باز دچار مشکل خواهد شد. ما می‌توانیم عنوان کنیم خطرناک‌ترین کار همین مورد است، چرا که اولین جایی که در آن ویروس جدیدی منتشر می‌شود، اینترنت است و بعد از انتشار آن شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای امنیتی به مقابله با ویروس می‌پردازند. پس حتماً به آدرس سایت‌ها دقت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *